Εύκολα ή δύσκολα, συνέχισαν με νίκες οι «μεγάλοι» της Premier

Εύκολα ή δύσκολα, συνέχισαν με νίκες οι «μεγάλοι» της Premier

Επίδειξη δύναμης των «μεγάλων» ήταν η 28η αγωνιστική της Premier League, καθώς νίκησαν όλες οι ομάδες που καταλαμβάνουν τις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας. Η Τσέλσι (1-0 εκτός της Γουέστ Χαμ) κρατάει τη διαφορά της από τη Μάντσεστερ Σίτι (2-0 τη Λέστερ), ενώ οι Ζιρού, Σάντσες «καθάρισαν» μέσα σε πέντε λεπτά για την Αρσεναλ (2-1) στην έδρα της ΚΠΡ.

Στη μάχη της τετράδας παραμένει η Τότεναμ που νίκησε 3-2 τη Σουόνσι, σ΄ένα ματς που σημαδεύτηκε από την κατάρρευση του Γκομίς μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Γάλλος φορ της Σουόνσι έπεσε στο χορτάρι χωρίς να έλθει σε επαφή με αντίπαλο, του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και το θετικό είναι ότι είχε τις αισθήσεις του. Στη συνέχεια διακομίστηκε στο νοσοκομείο για λεπτομερείς εξετάσεις και περισσότερα αναμένεται να γίνουν γνωστά αργότερα.

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι στο «Ανφιλντ» και παραμένει στο «κυνήγι» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την τέταρτη θέση.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» απέδρασαν με γκολ του Ασλεϊ Γιανγκ στο 89′ (0-1) από το γήπεδο της Νιούκαστλ, όπου ο Γιόνας Γκουτιέρες μπήκε ως αλλαγή στο 64′ και καταχειροκροτήθηκε από τους φίλους των γηπεδούχων. Ηταν η πρώτη εμφάνισή του με τη Νιούκαστλ μετά τον Οκτώβριο του 2013 και την περιπέτεια που αντιμετώπισε με την υγεία του.