Έ«Χ»ασαν βαθμούς Ρεάλ και Ατλέτικο, σε τροχιά… αστεριών η Βαλένθια

Έ«Χ»ασαν βαθμούς Ρεάλ και Ατλέτικο, σε τροχιά... αστεριών η Βαλένθια

Ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε το σπουδαιότερο παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, μεταξύ της Σεβίλης και της Ατλέτικο Μαδρίτης, στο «Σάντσεθ Πιχουάν».

Ενα αποτέλεσμα που αφήνει δυσαρεστημένες και τις δύο ομάδες, καθώς οι «ροχιμπλάνκος» λογικά χάνουν και τις τελευταίες ελπίδες τους να διατηρήσουν τον τίτλο, ενώ πλέον βρίσκονται μόλις ένα βαθμό μπροστά από την τέταρτη Βαλένθια, την οποία υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική.

Από την άλλη οι Ανδαλουσιάνοι, που ήταν καλύτεροι και μάλιστα είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Ιμπόρα, μένουν επτά βαθμούς πίσω από την τετράδα και δύσκολα θα προλάβουν πλέον το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Λίγη ώρα αργότερα και η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς αφού έμεινε στο 1-1 με την Βιγιαρεάλ.

Το σκορ για τους Μερένχες άνοιξε από τη βούλα του πέναλτι ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 52′ για να ισοφαρίσει στο 64′ ο Μορένο.

Σε τροχιά Champions League παρέμεινε η Βαλένθια χρειάστηκε μόλις 3 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να καθαρίσει τον αγώνα στην έδρας της Σοσιεδάδ με 2-0.

Τα τέρματα των «νυχτερίδων», σημείωσε ο Πιάτι στο 53ο και στο 56ο λεπτό.

Σε άλλο σημερινό αγώνα, η Αθλέτικ Μπιλμπάο με τέρμα του Γκουρπέγκι νίκησε στο γειτονικό Εϊμπάρ 1-0 την ομώνυμη ομάδα και σταθεροποιείται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.